Devialet Dione – Francouz v čele pelotonu

Nebylo tomu tak vždy, ale dnes je televizní zvuk pevnou součástí hi-fi. Vývoj přinesl paradoxní omezení u audio-systémů přímo v plochých TV přijímačích, proto se soundbary staly prakticky povinnou jízdou.

I tyto zvukové lišty se ale vyvíjejí a kromě low-end segmentu jsou to většinou hudební systémy, schopné přehrávat hudbu z různých zdrojů. Takové systémy „all-in-one“ ve vyšší třídě podporují také 3D zvuk Dolby Atmos a právě do tohoto segmentu vstupuje francouzský výrobce Devialet, aby opět rozbouřil klidné vody ustálených standardů.

Stalo se to již vícekrát – při uvedení integrovaných zesilovačů Devialet s analogově-digitální hybridní technologií (ADH) a také v souvislosti se streamovacími reproduktory Phantom. Oblast domácího kina je pro Devialet novou sférou zájmu, ale vstupuje do ní ve velkém stylu s all-in-one soundbarem Devialet Dione podporujícím Dolby Atmos 5.1.2.

Dione je ukázkou inženýrských schopností vývojářů Devialetu, kteří dokázali integrovat obrovský výkon do téměř nepravděpodobně úsporného prostoru už v případě Phantomů. Označení „vše v jednom“ v případě Dione znamená, že v kompaktním soundbaru získáte reprosystém se subwooferem, satelitními reproduktory a 3D měniči pro Dolby Atmos.

Se šířkou 1200 mm, výškou 77 mm (88 mm s centrálním sférickým reproduktorem) a hloubkou 165 mm vypadá Dione subtilně, ale hmotnost
12 kg naznačuje robustní výbavu pod kapotou. V tomto případě je to až
17 měničů – devět hliníkových širokopásmových měničů se 141 mm membránou a osm 134 mm hliníkových subwooferů.

Devialet Dione-komponenty
Devialet Dione ukrývá pod kapotou skutečný arzenál. Zdroj: BIS audio

Výbava napájená zesilovači s technologií ADH dokáže hrát o výkonu 950 wattů. Díky frekvenční odezvě 24 Hz až 21 kHz a deklarovanému harmonickému zkreslení 0 % je tento soundbar hudebním systémem nastavujícím novou referenční úroveň této třídy zařízení.

Devialet Dione soundbar
Elegantní soundbar s ikonickým otočným reproduktorem ve tvaru koule může být položen na skříňce nebo namontován na stěně. Zdroj: BIS audio

Centrální kulový reproduktor s patentovaným designem ORB® umožňuje Devialet Dione mechanicky a akusticky přizpůsobit poloze na horizontální ploše nebo na stěně. Dione je vybaven D/A převodníkem na čipu, použitým v reproduktorech Phantom, od kterých zdědil i další patentované technologie, jako Devialet SAM pro přizpůsobení zesílení reproduktorům a DAC Magic Wire pro minimalizaci signální cesty.

Konektivita soundbaru je široká. Bezdrátově komunikuje přes síťové připojení wifi přes specifikace 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth 5.0, po kabelu přes Ethernet 10/100/1000 Mbit/s. K TV připojíte Dione optickým kabelem, nebo přes HDMI s podporou eARC a přes funkci CEC můžete obě zařízení ovládat jedním dálkovým ovladačem. K ovládání Dione slouží samostatná aplikace pro chytré telefony Devialet App, ale můžete ji nahradit pomocí Spotify Connect nebo AirPlay 2.

Family watching tv and eating popcorn at home

Dione hraje perfektně také díky volitelným pracovním módům, optimalizujícím parametry zvuku. Filmový režim převádí mono a stereo obsah na vícekanálový zážitek a Dione v něm dokáže transformovat zvukový signál na 3D zvuk 5.1.2. Prostorový režim nastaví vícevrstvý zvuk, režim „Hlas“ optimalizuje podcasty, zpravodajství a podobné pořady a režim hudby nabízí čisté stereo.

Soundbar se jménem řecké bohyně Dione je navzdory vyšší ceně (2190 €) nepochybně jednou z top událostí letošního jara ve světě Hi-Fi.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram