Vyrobte si s námi krmítko pro sýkorky

Šikovné ruce, hodinu volného času a trochu stavebního odpadu – na výrobu krmítka pro sýkorky jsme toho víc nepotřebovali. Chcete-li oživit svou zahradu o pravidelné návštěvníky, kteří vás potěší a zbaví škůdců, pusťte se s námi do práce.

Zbytek hřebenáče z plechové střechy by bylo škoda vyhodit do sklizně. Tak jako chrání krov domu před sněhem a deštěm, útočiště nabídne i hladovým ptáčatům. Nám zůstal kus o velikosti přibližně 40×40 centimetrů, který byl při pokrývání střechy pro lepší funkčnost nadnýtován. Víc jsme už nepotřebovali.

Materiál vybírejte s fantazií
Dno krmítka jsme vyhotovili ze smrkové desky o tloušťce 28 milimetrů. Šlo o jednostranně hoblovaný řízek lícové desky na krov. Ze tří částí odříznutých okružní pilou jsme zhotovili dno potřebných rozměrů a spojili jsme je starými střešními latěmi. Pokud patříte mezi příznivce jednoduchého spojování materiálů, zvolit můžete hřebíky, my jsme šroubovali. Důležité je jediné – přístřešek musí být z každé strany o několik centimetrů širší, než spodní plocha krmítka.

Vibrační bruska není nezbytností, i ze starého a zničeného materiálu však dokáže během několika minut vykouzlit lepší výsledný efekt. Vyhlazený povrch je dobrou cestou k dalším povrchovým úpravám.

Staré střešní latě formátu 6×3 nejsou ani příliš široké, ani vysoké, takže padly vhod při výrobě obruby, stejně jako u dvou sloupků, které nesou přístřešek. Ten jsme našroubovali stejným způsobem jako střešní krytinu na krov. Šrouby s gumovým těsněním zamezují protékání vody a destrukci materiálu

Hledejte klidné místo s přehledným okolím
A co dál? Už jen umístit na vhodné místo buď na kůl, nebo pověsit na strom a nasypat dovnitř semínka pro přikrmování ptactva. Potrvá několik dní, než si na nový „bufet“ zvyknou, o to více radosti budete mít, když se budou neustále vracet zpět.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram