Desetileté smlouvy? Jak odhalit šafáření v městských firmách

Institut SGI zjistil, že 50 největších samospráv vlastní podíl ve 251 obchodních společnostech. Ve 106 z nich, které mají dohromady obrat 300 milionů eur ročně, vlastní města a obce 100 procent akcií.

Adam Valček na příkladu Bratislavské vodárenské společnosti a její dceřiné firmy Infra Services vysvětluje, jak kontrolovat podnikání obecních firem.

\“Pokud si město založí dceřinou firmu, aby se dohodlo se soukromníkem na dlouholetém kontraktu na vše od úpravy zeleně po vývoz smetí, je to podezřelé,\“ vysvětluje Valček v nejnovější epizodě podcastu Index.

Upozorňuje, že města a obce si zakládají obchodní společnosti i proto, aby tak snáze skrývaly informace, protože městské akciové společnosti a eseročky se snáze vymluví, že na ně neplatí infozákon a povinné zveřejňování smluv.

Výběr ekonomických zpráv uplynulých dnů
Železniční společnost RegioJet loni zvýšila svůj obrat o 20 milionů na 60 milionů eur. Zisk před zdaněním dosáhl téměř čtyř milionů eur.

Letos plánuje RegioJet jezdit na nových dotovaných linkách v České republice.

Spojené státy americké přehodnotí, zda budou poskytovat informace zemím, které používají v 5G sítích komponenty od čínské společnosti Huawei.

Podle amerických představitelů je jedno, jestli je používají ve strategických nebo méně důležitých částech sítě.

O měsíc uvolní do oběhu novou sto a dvouseteurovou bankovku nové série Evropa, která tak bude kompletní.

Pětiseteurová bankovka nástupce nedostane a postupně se bude stahovat z oběhy, protože lidé ji málokdy využívají a je oblíbená mezi organizovaným zločinem.

Visa a Mastercard se dohodly s Evropskou komisí, že sníží poplatky pro turisty, kteří platí těmito debetními a kreditními kartami v Unii.

Společnosti se tak snaží vyhnout dalším pokutám za nepřiměřeně vysoké zúčtování poplatky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram