Jaké jsou výhody a nevýhody sjednávání půjček online?

Současný online svět nám nabízí mnoho možností, které nám usnadní každodenní život. Nejen, že si můžeme domů objednat potraviny z internetových supermarketů, ale také si na takový nákup můžeme během chvilky půjčit. Takzvané půjčky online způsobily doslova revoluci na finančním poli. Zájem o ně byl a dodnes je enormní, čemuž se při pohledu na jejich výhody nelze divit. Mají ale také (stejně jako mnoho jiných věcí) i svá úskalí. Jaká to jsou?

Co je to online půjčka

Ze všeho nejdříve si musíme půjčky sjednávané online, tedy finanční produkt, po kterém roste poptávka rekordně rychlým tempem, charakterizovat. Mluvíme o nebankovních půjčkách, ale není to pravidlem. Jsou to jednoduše produkty, které nejen vybíráte, ale také sjednáváte ryze prostřednictvím internetu. Jednoduše, bez zbytečného papírování a docházení na pobočku poskytovatele úvěru.

To, že online půjčky způsobily doslova revoluci, a to nejen ve finančním světě, je tak nevyvratitelná skutečnost. Do doby, než se nový produkt dostal na trh, jsme museli úvěry vyřizovat ve zdlouhavém procesu. Stáli jsme dlouhé hodiny ve frontách při čekání na pokyny paní nebo pána zrovna pracujících u přepážky a odpočítávajících poslední minuty do konce směny. Ne vždycky byli příjemní a ne vždy jsme náš požadavek vyřídili při první návštěvě. Spousta papírů, kterým jsme nerozuměli a které jsme ani nedokázali řádně vyplnit.

Z počátku jsme se setkávali pouze s několika málo online půjčkami, ale netrvalo dlouho a nabídka se na trhu rozrostla. Tento typ úvěru se stal nedílnou součástí portfolia bankovních i nebankovních společností, s čímž přišly na trh různé srovnávače a porovnávače. Díky nim si žadatelé mohli najít vyhovující úvěr, který byl výhodný a přesně pasoval na jejich životní situaci.

Rostoucí poptávka přinesla na trh různé typy online půjček

Nejen, že rostoucí poptávka a rozrůstající se portfolio poskytovatelů půjček přineslo online nástroje, které pomáhají vyznat se v nabízených typech úvěrů, ale také se zvýšilo množství typů online půjček, o které jsme mohli žádat.

V současné době tak rozeznáváme tradiční nebankovní online půjčky pro běžné klienty bez vroubku v úvěrové minulosti. Ovšem i pro rizikové žadatele vzniklo několik možností, sice s vyšší úrokovou sazbou, zato s méně striktními podmínkami souvisejícími se schválením půjčky.

Online půjčka má mnoho výhod

Jak vyplývá ze statistik, půjčka online vyvolala v mnoha lidech velký zájem. Najednou jsme mohli vidět rychlou a snadnou možnost, jak získat kýžené peníze potřebné pro pořízení například sedací soupravy, nového telefonu nebo pro přežití posledního týdne zbývajícího do výplaty, který se zdá být v očích mnoha lidí prakticky nekonečný.

V porovnávání s tradičními typy úvěru se online půjčky jeví po mnoha stránkách jako výhodnější. Mezi výhody patří právě zmiňované pohodlí při sjednávání a vyřizování úvěru či skutečnost, že nemusíte docházet na pobočku, nýbrž vám stačí jen počítač, případně mobilní telefon s připojením k internetu. Půjčka online je navíc dostupná v mnoha variantách a provedeních.

I půjčky online mají své stinné stránky

Nic ale není tak růžové, jak se na první pohled zdá být. A u online úvěrů to platí dvojnásob. I zde najdeme řadu nevýhod, i když se v očích mnoha žadatelů zdají být zanedbatelné či srovnatelné s podmínkami vztahujícími se k běžným typům půjček.

Za nevýhodu můžeme považovat kupříkladu to, že i v tomto případě musíte mít stabilní a dostatečný příjem. Není to sice tak striktní a nemusíme dosahovat tak vysokých příjmů jako v případě žádosti o hypotéku ve výši několika milionů, ale příjem dokládáme.

Pravděpodobně výraznější nevýhodou je požadování ověřovacího poplatku (liší se to poskytovatel od poskytovatele) nebo také automaticky poměrně vyšší riziko zamítnutí žádosti o úvěr.

Od banky nebo nebankovní společnosti?

Na rozdíl od tradičních hypoték, které jsou typickým úvěrem určeným na bydlení, po kterém v moment, kdy toužíme po vlastním příbytku, také saháme, nemusíme pro online půjčky nutně do banky. Do hry vstoupily i nebankovní společnosti. A je nyní na vás, pro koho se rozhodnete, respektive jakou nabídku vyhodnotíte jako ideální pro vás a vaši životní situaci, v níž se aktuálně nacházíte.

Tím se vracíme ke zmiňovaným srovnávačům nebo porovnávačům, s nimiž se na internetu roztrhl pytel hned poté, co se pytel roztrhl i s produktem půjčka online. A je to jenom dobře. Srovnávače půjček totiž zhodnotí aktuální nabídky na trhu dle parametrů, jež jsou pro vás klíčové, a také dle vašich současných finančních a životních možností. Najdou vám nejvhodnější nabídky poskytovatelů půjček, které odpovídají vašim požadavkům na výši splátek nebo obecné podmínky v rámci smluv.

Do srovnávačů nebo porovnávačů poté stačí zakomponovat pouze několik údajů, a to včetně výše splátky nebo požadované výše úvěru. To, co konkrétně do kalkulaček, respektive srovnávačů vyplňujete, se může lišit portál od portálu, na němž se srovnávač nachází.

Půjčujte si s rozmyslem

Rychlost a jednoduchost získávání online půjček nás svádí k tomu, abychom si půjčovali prakticky na cokoliv. Z posledních průzkumů vyplývá, že nám nevadí si půjčovat například na koupi nové elektroniky nebo na dovolenou. Stejně tak si půjčujeme na úhradu už dřívějších půjček, což je přesně ten důvod, kvůli kterému bychom se do další půjčky hrnout neměli.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram