Facebook a Google čelí obviněním z kartelové dohody na trhu s online reklamou

Několik států v USA obviňuje nejvyšší manažery firmy Googlu a koncernu Meta, který je matkou společnosti Facebook, z kartelové dohody o získání dominantní pozice na trhu s online reklamou.

Vyplývá to z revidované verze žaloby na společnost Google, kterou předložil v pátek generální prokurátor Texasu Ken Paxton. Původní žaloba pochází z prosince 2020. Stěžovatelé tvrdí, že na tajných dohodách se podílel generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai a šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

V žalobě, kterou vedle Texasu podpořilo dalších 16 států, se zmiňují manipulace s aukcemi online reklamy s cílem eliminovat jakoukoli konkurenci.

Aukce na základě zpracování anonymních anonymních uživatelských profilů rozhodují, jaká reklama se zobrazí na webových stránkách.

Žalobci tvrdí, že provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová v roce 2018 poslala email řediteli firmy Marku Zuckerbergovi, ve kterém uvedla, že dohoda se společností Google je „strategicky velmi důležitá“.

Zmíněnou dohodu podle prokurátorů osobně schválil Pichai, který stojí v čele Google a jeho mateřské firmy Alphabet. Mluvčí Google Peter Schottenfels uvedl, že žaloba obsahuje „plno nepřesností a není právně opodstatněná“.

Mluvčí společnosti Meta Chris Sgro reagoval, že smlouva s Google o internetové reklamě je podobná, jakou má uzavřenou s dalšími aukčními platformami, což „pomohlo zvýšit konkurenci na trhu umisťování reklamy“.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram