Za největší riziko považují firmy kybernetické útoky

Největší riziko pro firmy ve světě představují kybernetické útoky. Uvedla to v úterý v nejnovějším průzkumu o globálních rizicích pro podniky Risk barometr 2022 firma Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS), která je součástí pojišťovací společnosti Allianz.

Průzkum na vzorku 2650 zástupců firem a bezpečnostních expertů z 89 zemí ukázal, že největší hrozbou pro podnikání jsou letos hekeři. Za kybernetickými útoky následovaly na 2. až 4. místě přerušení provozu, přírodní katastrofy a pandemie.

Podle průzkumu AGCS, který zveřejnila agentura DPA, ani velmi dobrá bezpečnostní opatření na 100 % neochrání podniky před útoky hekerů.

„Firmy investují obrovské peníze do zlepšení kybernetické bezpečnosti, přesto vidíme, že útočníci dokážou bariéry prolomit a v některých případech způsobit firmám obrovské škody,“ řekl manažer AGCS Jens Krickhahn.

Průzkum společnosti potvrzuje několik analýz v oblasti počítačové kriminality. Americká společnost Cybersecurity Ventures odhaduje, že počítačová kriminalita způsobila v loňském roce ve světě škody za přibližně 6 bilionů USD (5,28 bilionu eur). V roce 2025 by se tyto škody mohly vyšplhat až na 10,5 bilionu USD. Odhadovaná částka zahrnuje krádeže dat a jejich zničení, ztrátu produktivity, krádeže duševního vlastnictví a jiné zločiny, jakož i náklady na nápravu škod.

Obavy z kybernetických útoků mají také energetické firmy. Potvrdil to na energetickém summitu pořádaném deníkem Handelsblatt šéf energetického koncernu Eon Leonhard Birnbaum. Jak uvedl, „nebezpečí kybernetických útoků na (energetický) systém se bude zvyšovat“.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram